środa, 28 lutego 2018

Niezbędnik ogrodnika # 4

ILUSTROWANY PORADNIK OGRODNICZY

BEZPŁATNE MATERIAŁY DO POBRANIA I WYDRUKU

designed by freepik.com


Nie planowałam kolejnej części Niezbędnika jeszcze w lutym. Tymczasem ktoś z Was, niestety anonimowo, poprosił o przygotowanie listy prac do wykonania w ogrodzie w danym miesiącu. Piszę niestety, bo nie mogę, a bardzo bym chciała, do tej osoby zwrócić się po imieniu i dać jej znać, że taką listę przygotowałam. Notabene pierwszą z wielu. Miejmy nadzieję, że pomysłodawca/pomysłodawczyni listy zajrzy niebawem na bloga i ucieszy się z przygotowanej przeze mnie ściągi. W dzisiejszym wpisie udostępniam listę prac ogrodowych do wykonania w lutym. Zdaje sobie sprawę, że to trochę późno, bo luty właśnie się kończy, ale większość z opisanych w tabelce nr VII prac można jeszcze wykonać na początku marca. Właściwie nawet trzeba przełożyć je na marzec, z uwagi na siarczyste mrozy, które ostatnio nam dokuczają.

Dla porządku jeszcze tylko przypomnę, że każdą z tabel możecie sobie pobrać i wydrukować w dowolnej momencie (zalecany format wydruku to A4). Wystarczy kliknąć w napis pod grafiką "Pobieram".
lista prac do wykonania w ogrodzie w lutym
POBIERAM - TABELA VII

przeczytaj także: Niezbędnik ogrodnika # 1
przeczytaj także: Niezbędnik ogrodnika # 2
przeczytaj także: Niezbędnik ogrodnika # 3
Następna strona z cyklu Niezbędnik ogrodnika jest poświęcona powojnikom, a konkretnie zasadom ich przycinania. Zawsze miałam z tym problem, zdarzyło mi się nie raz, nie dwa, zapomnieć, w jakim miesiącu należy je przyciąć i na jaką wysokość. A ponieważ zbliża się termin cięcia clematisów, to doszłam do wniosku, że to najlepszy moment na przygotowanie i podzielenie się z Wami kilkoma zasadami dotyczącymi prawidłowego ich przycinania.  

Tabelę stworzyłam na podstawie filmu o cięciu powojników autorstwa pana dr inż. Szczepana Marczyńskiego - autorytetu w kwestii uprawy clematisów. Filmik ten i inne poświęcone pielęgnacji pnączy bez problemu znajdziecie na YouTube. Warto je obejrzeć i przyswoić sobie wiedzę, którą dzieli się pan Marczyński. A oto i ona!
kiedy przyciąć powojniki? kiedy przyciąć clematisy?
POBIERAM - TABELA VIII


Co planuję w kolejnej części Niezbędnika?

Na pewno będzie to strona z listą prac do zrobienia w ogrodzie w marcu. Co jeszcze? Niech to będzie niespodzianką 😊. Niezmiennie zachęcam Was do "składania zamówień", w komentarzach pod wpisem, na kolejne tematy i zagadnienia, które chcielibyście, aby znalazły się w Niezbędniku.

Do zobaczenia. Na blogu, na Facebooku i Instagramie.

____________________________________________________
źródła, z których korzystałam przy opracowaniu listy prac ogrodowych:
- Kalendarz księżycowy 2018 - wydanie specjalne "Przepis na ogród",
- Porady na każdy dzień roku 2018 - wydanie specjalne "Mój piękny ogród".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i Twój komentarz. Postaram się odpowiedzieć Ci najszybciej, jak to możliwe. Tymczasem zapraszam do regularnego odwiedzania bloga. Rozgość się i czuj się jak u siebie. Monika