wtorek, 6 lutego 2018

Niezbędnik ogrodnika # 2

ILUSTROWANY PORADNIK OGRODNICZY 


Zgodnie z obietnicą sprzed tygodnia publikuję kolejną odsłonę Niezbędnika z fajnymi tabelkami i grafikami do pobrania. Oczywiście zupełnie za darmo. Udostępnione na blogu pliki możecie drukować, zapisywać na dysku komputera lub smartphone'a. Możecie pobrać je wszystkie lub tylko te, które aktualnie będą Wam potrzebne. Pełna dowolność. Tych z Was, którzy są tu po raz pierwszy, informuję, że strony do pobrania stworzone są w formacie PDF i najlepiej jest drukować je na papierze w formacie A4. Więcej informacji, czym jest Niezbędnik, znajdziecie we wpisie z 29.01.2018, o tutaj.

poradnik ogrodniczy


Planując powstanie Niezbędnika, długo zastanawiałam się, czy to dobry pomysł.  Tym bardziej cieszy mnie fakt, że mój ilustrowany poradnik w formie stron do wydruku, spotkał się z tak pozytywnym odbiorem. To mnie motywuję do dalszych wysiłków, by tworzyć kolejne, piękne stronice pełne przydatnej wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Kto wie, może kiedyś uzbiera z tego się całkiem pokaźnych rozmiarów tomiszcze 😉.Pamiętajcie, że Wy również macie wpływ na to, jakie treści pojawią się w Niezbędniku. Dzieląc się ze mną swoimi pomysłami i opiniami, wywieracie znaczący wpływ na jego kształt. Nie przedłużając. Poniżej obiecany w ubiegłym tygodniu terminarz pielęgnacji roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią. Wystarczy pod ilustracją kliknąć "POBIERAM - TABELA II". 
rośliny cebulowe kwitnące latem, rośliny cebulowe kwitnące jesienią
POBIERAM - TABELA II

Ale, ale... To nie wszystko! Przygotowałam kolejną stronę Niezbędnika ogrodnika! Bardzo aktualną, bo podpowiadającą, co siejemy w lutym. Na początek - warzywa. Luty bowiem to najlepszy czas na rozpoczęcie uprawy warzyw z rozsady. Już w połowie miesiąca możemy wysiać wczesne odmiany niektórych warzyw. Których konkretnie? Odpowiedź oczywiście znajdziecie w Niezbędniku. Nasiona wysiewamy do skrzynek lub doniczek, które ustawiamy na widnych parapetach okiennych. Najlepiej tych od strony południowej. Doniczki/skrzynki przykrywamy folią lub szybką, by ograniczyć parowanie wody. Optymalna temperatura, jaką musimy zapewnić nasionom, by dobrze wykiełkowały to około 20°C. Pilnujemy, by ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra. Do podlewania używamy wody o temp. pokojowej. By nie wymyć nasion z podłoża, ziemię podlewamy rozproszonym strumieniem lub zraszamy przy użyciu spryskiwacza. Miejsce wysiania nasion najlepiej oznaczyć. Można do tego celu użyć patyczków od lodów, na których wystarczy napisać nazwę danego warzywa i jego odmianę. 

ZIEMIA DO WYSIEWU NASION


Jeszcze kilka słów na temat samego podłoża. Ziemia do wysiewu nasion powinna być przede wszystkim wolna od patogenów chorobotwórczych. Ponadto przewiewna i z odpowiednią ilością makro i mikroelementów. Najłatwiej jest kupić gotowe podłoże przeznaczone do wysiewu nasion. Możemy również podłoże przygotować sami, mieszając "substrat torfowy (ze sterylnego, odkwaszonego torfu wysokiego) oraz perlit lub odkażony piasek, zmieszane ze sobą w proporcji 4:1. Pożądanym dodatkiem jest także węgiel drzewny w postaci proszku, który działa odkażająco" (źródło: wymarzonyogrod.pl). 
jakie warzywa siejemy na rozsadę?
POBIERAM - TABELA III


Już za tydzień, na blogu kolejna strona Niezbędnika do pobrania. Będzie to ciąg dalszy o wysiewie nasion w lutym, ale tym razem o ziołach i roślinach jednorocznych. Serdecznie zapraszam. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i Twój komentarz. Postaram się odpowiedzieć Ci najszybciej, jak to możliwe. Tymczasem zapraszam do regularnego odwiedzania bloga. Rozgość się i czuj się jak u siebie. Monika