niedziela, 9 października 2016

Trawy ozdobne - propozycja rabat

Trudno dziś wyobrazić sobie jakikolwiek ogród bez traw ozdobnych. Te wyjątkowo urokliwe rośliny sadzone są z bylinami i krzewami, uprawiane są donicach, dekorują skalniaki i brzegi oczek wodnych. Są bardzo ozdobne i co najważniejsze dodają element ruchu i dźwięku w ogrodzie.


Wysokie odmiany najlepiej prezentują się posadzone w szpalery lub pojedynczo jak solitery. Odmiany średnie i niskie zachwycają na rabatach bylinowych lub wrzosowiskach. Świetnie prezentują się zarówno w ogrodach w stylu wiejskim jak i w połączeniu z nowoczesną architekturą. Coraz częściej wykorzystywane są do nasadzeń w przestrzeni miejskiej (parki, zieleńce, parklety). 

Przy wyborze traw należy kierować się ich ekspansywnością, mrozoodpornością oraz wymaganiami glebowymi i zapotrzebowaniem na światło. W małych ogrodach sprawdzą się oczywiście te gatunki i odmiany mniej ekspansywne, o średnim i niewielkim rozmiarze (kostrzewy, turzyce, rozplenice w odmianie karłowej).
Kiedy dysponujemy dużą powierzchnią ogrodu możemy pozwolić sobie na posadzenie miskantusów, trawy pampasowej lub preriowej. Większość traw lubi stanowiska słoneczne, osłonięte i nie ma większych wymagań glebowych. Są też takie, które preferują półcień lub miejsca wilgotne np. w pobliżu zbiorników wodnych oraz żyznego podłoża. Niezależnie od ziemi, jaką macie w swoich ogrodach i strefy klimatycznej w której mieszkacie, zawsze znajdzie odpowiedni gatunek trawy, która znajdzie na waszych rabatach sprzyjające warunki do życia. Ale do rzeczy!

Przygotowałam dla Was propozycję dwóch rabat z trawami ozdobnymi. 


Pierwsza to rabata z roślinami na stanowisko pół cieniste (pH gleby - kwaśne).

1. wrzosy  2. azalia japońska 3. kostrzewy sine 4. rozplenica japońska 5. wrzosy 6. azalia 7. kostrzewy miotlaste 8. sosna górska 9. hortensja drzewiasta 10. wilczomlecz 11. Hakonechloa macra 12. i 13. berberysy
Trawy użyte do kompozycji:

trawy ozdobne
kostrzewa sina (3)

trawy ozdobne
kostrzewa miotlasta (7)
trawy ozdobne
rozplenica japońska (4)
trawy ozdobne
Hakonechloa macra (11)

Druga propozycja to duża rabata z miskantusami i pęcherznicami w roli głównej na stanowiska słoneczne (pH gleby - obojętne).

1. miskant chiński 2. pęcherznice kalinolistne 3. czyściec wełnisty 4. dyptam jesionolistny 5. turzyca 6. jeżówka purpurowa 7. bergenia 8. rozplenica japońska 

Trawy użyte do kompozycji:

trawy ozdobne
miskant chiński (1)
trawy ozdobne
turzyca (5)
trawy ozdobne
rozplenica japońska (8)

Na koniec bonus! Adres sklepu internetowego z ogromnym wyborem traw ozdobnych. Jak sami piszą na swojej stronie: o trawach wiedzą (prawie) wszystko.

4 komentarze:

 1. Jak duża jest rabata nr 2? Czy wszystkie rośliny sądzimy w jednym czasie? Jestem początkująca, od niedawna mam ogródek. Będę wdzięczna za podpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wielkość rabaty zależy od odmiany pęcherznicy kalinolistej. Jeśli zdecydujesz się na odmiany dorastające do 3 m wysokości i tyle samo szerokości, to rabata powinna mieć minimum 10 m długości i ok 5 m szerokości (głębokości). Jeśli twoja rabat jest mniejsza, kup pęcherznice karłowe, które dorastającą do ok 1,5 m szerokości. Wtedy wystarczy rabata o wymiarach ok 5 m długości i 3,5 szerokości. Miskanty to duże trawy, które też potrzebują sporo przestrzeni. Jeśli chcesz aby rabata szybko stała się atrakcyjna posadź rośliny w jednym czasie, najlepiej w maju lub czerwcu z zachowaniem odpowiednich odstępów między krzewami. Przez pierwsze lata od posadzenia roślin, za nim krzewy osiągną docelową wielkość, puste miejsca na rabacie uzupełniaj roślinami jedno lub dwurocznymi. Sadzenie roślin w jednym czasie nie jest jednak konieczne. Możesz dosadzać je stopniowo. Rośliny, które kupujemy w doniczkach możemy przecież sadzić od wczesnej wiosny aż do później jesieni, dopóki ziemia nie zamarznie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam ile miejsca potrzebuje rabata numer 1 i jakie stanowisko preferuje?

  OdpowiedzUsuń
 4. Też proszę o wielkość rabaty nr 1

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i Twój komentarz. Postaram się odpowiedzieć Ci najszybciej, jak to możliwe. Tymczasem zapraszam do regularnego odwiedzania bloga. Rozgość się i czuj się jak u siebie. Monika