czwartek, 16 lutego 2017

Ogród w stylu wiejskim - dobór roślin ozdobnych

„...W sadzie, na brzegu niegdyś zarosłym pokrzywą,
Był maleńki ogródek, ścieżkami porznięty,
Pełen bukietów trawy angielskiej i mięty.
Drewniany, drobny, w cyfrę powiązany płotek
Połyskał się wstążkami jaskrawych stokrotek...”
"Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz

Wybrałam powyższy cytat nie bez powodu. Te pięć prostych wersów wyjątkowo trafnie oddaje klimat ogrodu wiejskiego. Prosty płotek, ścieżka z udeptanej ziemi, zioła, stokrotki... Po prostu sielanka. 

Dobór roślin w ogrodzie zawsze odgrywa kluczową rolę i tak na prawdę definiuje jego charakter. Ogród w stylu rustykalnym nie jest wyjątkiem. Na szczęście oferta roślin, które możemy posadzić w ogrodach typu wiejskiego, jest ogromna i ogólnie dostępna. Wiele z tych roślin jest gatunkami rodzimymi. Znaczna ich cześć to rośliny jednoroczne lub dwuletnie. Mamy więc szerokie pole do popisu. Pamiętajcie, ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia. 

Za przykład doboru roślin posłuży nam ogródek wiejski stworzony w skansenie w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.

ogród wiejski
W wiosennym ogrodzie wiejskim królują rośliny cebulowe: tulipany, narcyzy, szafirki. Z roślin dwuletnich m.in. bratki, niezapominajki i stokrotki. To dzięki tym roślinom, już na przełomie kwietnia i maja, jest bardzo kolorowo. Za płotem żółci się forsycja. Kwitną drzewa owocowe.

ogród wiejski
Skromy wiosenny ogród, latem zamienia się nie do poznania. Letnia rabata kipi barwami kwiatów, panuje malowniczy nieład, a zapach jest odurzający. Bo kwiaty w ogrodzie wiejskim powinny również pachnieć.

ogród wiejski
Wszechobecne tu floksy rosną obok złocieni, rudbekii, lilii, maków, dzielżanów, liliowców. Nad płotem górują piękne malwy, a u jego podnóża wdzięczą się kosmosy i dalie.

ogród botaniczny w Łodzi
Szczególnie urzekło mnie połączenie bukszpanu z przewieszającym się nad nim złocieniem wieńcowym.

złocień wieńcowy, bukszpan
Jakie jeszcze rośliny idealnie wpisują się w sielski klimat ogrodów wiejskich? 
Z bylin: bodziszki, chabry, dzwonki, firletki, jeżówki, kosaćce, łubin, maki, marcinki, nachyłki, naparstnice, ostróżki, piwonie, rudbekie, margerytki i wiosenne rośliny cebulowe. 
Rośliny jednoroczne i dwuletnie: astry, bratki, cynie, dziewanna drobnokwiatowa, godecje, groszek pachnący, klarkie, kosmosy, lewkonie, lwie paszcze, maciejki, tytoń ozdobny, malwy, nagietki, nasturcje, niezapominajki, szarłaty, słoneczniki, suchołuski.
Krzewy: jaśminowce, forsycje, kaliny, lilaki oraz róże - szczególnie te historyczne.


jeżówka, groszek, rudbekia
Oczywiście ogród wiejski to nie tylko rośliny ozdobne. Powinny również zagościć w nim na stałe zioła, warzywa, krzewy i drzewa owocowe. Ale to już temat na odrębny post. Nie zapominajcie o klimatycznych dodatkach. Dzbankach, glinianych donicach czy nawet metalowych wiadrach. One stanowią przysłowiową kropkę nad i. 


skansen, ogród botaniczny w Łodzi
Jak sami zapewne zauważyliście nie ma tu, ani egzotycznych roślin, ani wyszukanych rozwiązań architektury ogrodowej. Ma być swojsko i naturalnie. W wiejskich ogrodach nie rażą chwasty, czy samosiejki. I oczywiście nie chodzi o to, by wiernie kopiować przedstawione tu nasadzenia, a jedynie zainspirować się, i do własnego ogrodu przenieść tylko to, co nam się podoba. Jeśli czujesz niedosyt i poszukujesz więcej informacji na temat ogrodów wiejskich koniecznie przeczytaj mój wcześniejszy wpis pt.  "Ogród w stylu wiejskim - podstawowe informacje"

PS. Dziękuję za odwiedziny. Jeśli masz jeszcze chwilę, będzie mi niezmiernie miło jeśli pozostawisz komentarz lub polubisz "Buszującą" na Facebooku. Do zobaczenia 💚

3 komentarze:

  1. Moniko, wspaniały blog! Pobuszuję trochę w nim z przyjemnością. Serdeczności od Katarzyny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Włączyły się wspomnienia z dzieciństwa

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i Twój komentarz. Postaram się odpowiedzieć Ci najszybciej, jak to możliwe. Tymczasem zapraszam do regularnego odwiedzania bloga. Rozgość się i czuj się jak u siebie. Monika