poniedziałek, 10 grudnia 2018

Urządzamy przedogródek

PROPOZYCJA NASADZEŃ


Dziś podrzucę Wam dwa pomysły na urządzenie ogródka przed domem, tak by stał się jego wizytówką, przyciągał spojrzenia przechodniów i cieszył oczy Waszych gości. Są to propozycje dla miłośników jeżówek i traw oraz róż i lawendy. Zaproponowane przeze mnie nasadzenia możecie potraktować jak inspirację i punkt wyjścia to samodzielnego zaplanowania przedogródka. Możecie wybrać dokładnie te rośliny, które Wam zaproponowałam lub tylko niektóre z nich. Pełna dowolność. Ważne byście planując swój ogród frontalny, pamiętali o kilku podstawowych zasadach:
 • styl ogrodu powinien nawiązywać do stylu architektonicznego budynku mieszkalnego; ogródek w stylu wiejskim raczej nie będzie pasował do domu o nowoczesnej bryle.
 • Im mniejszy mamy przedogródek, tym decydujemy się na mniejszą ilość gatunków roślin. Dzięki temu unikniemy efektu "przeładowania" i chaosu. 
 • Dobieramy rośliny pod względem warunków, jakie panują w naszym ogrodzie przed domem. Jeśli położony jest od strony południowej, wybieramy rośliny, które wytrzymają pełne nasłonecznienie przez większość część dnia.
 • Dobieramy rośliny tak, by zapewnić swojemu ogrodowi atrakcyjność przez cały rok. Goła ziemia na rabatach w okresie zimowym i wczesnowiosennym nie wygląda zbyt atrakcyjnie, dlatego też warto sadzić rośliny zimozielone lub o kolorowych pędach. Więcej o tym, co zrobić by ogród wyglądał atrakcyjnie zimą, przeczytasz tutaj
 • Jeśli nie musicie, to nie urządzajcie przed domem miejsca zabaw dla dzieci; porozrzucane zabawki pociech, trampoliny i baseniki raczej nie są ozdobą ogrodową. Dobrze, aby takie miejsce dla dzieci znalazło się w innej części ogrodu, tej bardziej prywatnej. 
 • Fajnym uzupełnieniem nasadzeń w gruncie są rośliny posadzone w donicach, skrzynkach i innych pojemnikach ustawionych np. przy schodach, bądź też wzdłuż chodnika prowadzącego do drzwi frontowych. 


PROPOZYCJA I

dla miłośników traw ozdobnych i jeżówek


Prosta kompozycja złożona z ośmiu gatunków roślin. W tym konkretnym przypadku swoją prostotą nawiązuje do nowoczesnej bryły budynku mieszkalnego. Rośliny użyte do kompozycji:
 1. Brzoza pożyteczna 'Doorenbos' (drzewo o wyjątkowo dekoracyjnej śnieżnobiałej korze, pokrój stożkowy, ażurowy, wysokość od 5 do 10 m)
 2. Bukszpan wieczniezielony (krzew liściasty tolerancyjny co do stanowiska i gleby, wysokość od 1 do 2 m; dobrze znosi strzyżenie).
 3. Trzcinnik ostrokwiatowy 'Karl Foerster' (wieloletnia trawa o zwartym pokroju, sztywnych i wzniesionych źdźbłach, stanowisko słoneczne, tolerancyjna co do gleby, wysokość od 1 do 1,8 m).
 4. Trzęślica modra 'Moorhexe' (wieloletnia trawa tworząca zwarte kępy, kwiatostany pod koniec kwitnienia przybierają fioletowopurpurową barwę, wysokość od 0,5 do 1 m, stanowisko słoneczne, podłoże lekko wilgotne).
 5. Jeżówka purpurowa 'Alba' (bylina, wysokość od 0,5 do 1 m, pora kwitnienia: VII-IX, stanowisko słoneczne).
 6. Jeżówka żółta (bylina, wysokość od 0,5 do 0,8 m, pora kwitnienia: VII-X, stanowisko słoneczne).
 7. Dereń biały 'Eleganssima' (krzew liściasty tolerancyjny co do stanowiska i gleby, wysokość 3 m).
 8. Sosna kosodrzewina 'Benjamin' (roślina iglasta, wolnorosnąca o pokroju kulistym, wysokość od 0,5 do 1 m).

Zaproponowana powyżej kompozycja najefektowniej będzie wyglądać od lipca do października. Ponieważ zarówno jeżówki, jak i trawy ozdobne pojawiają się dosyć późno na rabacie, bo dopiero około kwietnia i maja, proponuję Wam - by zapewnić atrakcyjność rabacie również wczesną wiosną - obsadzić ją roślinami cebulowymi np. tulipanami, hiacyntami i krokusami. Gdy rośliny cebulowe przekwitną i zaczną zamierać ich części nadziemne, jeżówki i trawy będą już na tyle okazałe, by je zamaskować. Ponadto, zamiast bukszpanu możecie posadzić np. ostrokrzewy, a jeżówkę odmiany 'Alba' zastąpić np. rozchodnikiem okazałym.


PROPOZYCJA II

dla miłośników róż i lawendy


Miłośnikom róż i lawendy proponuję kompozycję złożoną głównie z bylin. Obok róż rabatowych i lawendy na rabacie swoje miejsce znalazły również ostróżki, szałwia omszona, dyptam jesionolistny, miskant chiński oraz naparstnica i czosnek olbrzymi. Rabaty utrzymane są w biało-fioletowo-różowej tonacji.
 1. Hortensja pnąca 'Cordifolia' (wolnorosnące pnącze o białych kwiatach, pora kwitnienia: VI-VII; stanowisko cieniste i półcieniste, pH podłoża: odczyn lekko kwaśny; wysokość od 2 do 3 m).
 2. Miskant chiński 'Heron' (kępiasta trawa o wiechowatych, białych kwiatostanach, pora kwitnienia: IX-X; stanowisko słoneczne, co do gleby tolerancyjna, wysokość: 1,8 m (bez kwiatostanów), od 2 do 3 m (z kwiatostanami).
 3. Ostróżka 'Black Knight' (bylina o niebieskofioletowych kwiatach, pora kwitnienia: VI-VII; stanowisko słonecznie i półcieniste, wysokość od 1 do 2 m).
 4. Róża 'Mainzer Fastnacht' (róża wielokwiatowa o kwiatach pełnych, barwy od jasnofioletowego do srebrnofioletowego, pachnąca, wysokość od 0,5 do 0,7 m, stanowisko słoneczne, pora kwitnienia: VI-X).
 5. Dyptam jesionolistny (bylina tworząca kępy, o kwiatach białych lub różowych, wysokość od 0,7 do 1 m, stanowisko słoneczne, pH podłoża: odczyn zasadowy, pora kwitnienia VI-VII).
 6. Lawenda wąskolistna (krzewinka o półkulistym pokroju i pachnących fioletowych kwiatostanach, wysokość od 0,3 - 0,5 m, stanowisko słoneczne, pH podłoża: odczyn zasadowy, pora kwitnienia: VII-VIII).
 7. Róża 'Lovely Fairy' (róża okrywowa o płożącym pokroju, kwiaty barwy intensywnie różowej, zebrane w kiście, stanowisko słoneczne, wysokość 0,5 - 0,7 m, pora kwitnienia: VI-X).
 8. Kocimiętka Fassena (bylina o srebrzystych pędach i liściach oraz lawendowych kwiatostanach, stanowisko słoneczne, wysokość 0,2 - 0,5 m, pora kwitnienia: VI-VIII).
 9. Róża 'Snow Ballet' (róża okrywowa o białych pełnych kwiatach, stanowisko słoneczne, wysokość 0,3 - 0,6 m, pora kwitnienia: VI - IX).
 10. Naparstnica purpurowa (roślina dwuletnia o dzwonkowatych kwiatach barwy białej lub jasnoróżowej, kwiatostany osiągają wysokość 0,7 - 1,2 m, stanowisko słoneczne lub półcieniste, kwitnie w drugim roku od posadzenia, pora kwitnienia V-VIII).
 11. Czosnek olbrzymi (roślina cebulowa o kulistych purpurowofioletowych kwiatostanach, stanowisko słoneczne, pH podłoża: lekko zasadowy, wysokość: 1 - 1,5 m, pora kwitnienia: VI).
 12. Szałwia omszona 'Blue Hill' (bylina o półkulistym pokroju i kwiatostanach barwy niebieskiej, wolnorosnąca, stanowisko słoneczne, wysokość 0,3 - 0,5 m, pora kwitnienia: VI-VIII).
 13. Jabłoń 'Eleyi' (rajska jabłoń rosnąca w formie małego drzewka, kwiaty pojedyncze, pachnące o barwie purpurowej, pora kwitnienia: V).

Tak, jak w przypadku pierwszej propozycji, tu również proponuję rabaty dodatkowo obsadzić roślinami cebulowymi, kwitnącymi wczesną wiosną (kosaćce żyłkowane, tulipany, hiacynty, krokusy). 

Która z propozycji bardziej przypadła Wam do gustu? Lubicie bardziej jeżówki i trawy? Czy może romantyczne róże i lawendę? Koniecznie napiszcie mi o tym w komentarzu pod postem.

Pozdrawiam Was serdecznie.

______________________
Bardziej szczegółowe opisy roślin, wraz z ich cechami i wymaganiami znajdziecie w "E-katalogu roślin" Związku Szkółkarzy Polskich

9 komentarzy:

 1. Widzę, że nie preferujesz doniczek i donic w swoich aranżacjach - dlaczego? CO prawda - da się zauważyć dwie fajne, prostokątne donice przy wejśćiu, ale balkon/weranda kompletnie nie zagospodarowana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wręcz przeciwnie. W poście napisałam, że donice i skrzynki są świetnym uzupełnieniem nasadzeń w gruncie. Na moich projektach ich nie ma z powodu ograniczeń programu graficznego. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Dla mnie nr 2 wygrywa. Ta pierwsza aranzacja jakos nie przypadla mi do gustu - wyglada, jakby dom byl opuszczony:P Ale za to druga - wymiata!

  OdpowiedzUsuń
 3. dla mnie nr 1! taką właśnie rabatę planuję na nowych włościach :) to twoje projekty? jakiego programu używasz? pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to moje projekty. Używam prostego programu GardenPuzzle. Pozdrawiam

   Usuń
 4. Co proponuje pani zamiast hortensji pnącej? Mam przedogródek od strony południowej i nie widzę jakoś tej hortensji u mnie przed domem. Projekt świetny ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamiast hortensji proponuję posadzić glicynie chińską, aktinidię pstrolistną lub różę pnącą w kolorze harmonizującym z resztą nasadzeń. Pozdrawiam

   Usuń
 5. Cudna ta druga rabata, myślę że ten pomysł wykorzystam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i Twój komentarz. Postaram się odpowiedzieć Ci najszybciej, jak to możliwe. Tymczasem zapraszam do regularnego odwiedzania bloga. Rozgość się i czuj się jak u siebie. Monika