Przygotowałam dla was mały przewodnik po stylach wystroju wnętrz i konkretne propozycje pasujących do nich donic. Jak zapewne sami zauważycie, wybrałam zarówno donice, które idealnie wpisują się w dany trend oraz takie, które lekko przełamują schematy. Zaczynamy!
Styl klasyczny, czyli elegancja i harmonia. Meble: lekko stylizowane komody, skórzane kanapy, stoły i regały z litego drewna, tapicerowane krzesła. Dodatki: miedziane świeczniki, kryształowe naczynia, lustra w zdobionych ramach. Paleta barw: brązy, beże, kolor kremowy, naturalne szarości i biele.
Styl kolonialny - inspirowany podróżami do tropików. Meble: masywnie i proste, najczęściej z ciemnego egzotycznego drewna. Szlachetne tkaniny (atłasy, welury, jedwabie). Dodatki: kufry podróżnicze, oprawione w ramy stare mapy, rośliny o dużych liściach, kosze wiklinowe. Paleta barw: brązy, beże, wanilia, zieleń.
Styl industrialny - surowy, przemysłowy. Meble: proste w formie, z metalu, szkła lub innych "pofabrycznych" materiałów. Duże przemysłowe lampy, elementy z betonu, surowa cegła. Paleta barw: biele, chłodne odcienie szarości, czerń, ceglasta czerwień ale również intensywne nasycone barwy w dodatkach.
Styl boho - feeria barw, mariaż wielu wzorów i kolorów. Meble: bogato zdobione oraz z surowego ciemnego drewna. Parawany i hamaki. Dodatki: im więcej i barwniej tym lepiej. Miękkie dywany, kolorowe zasłony i narzuty. Dużo poduch i kolorowego szkła. To połączenie cyganerii z kulturą hipisowską. Kolory: ciepłe i intensywne.
Styl shabby chic czyli sfatygowany szyk, inspirowany wiejskimi domami we Francji i Anglii. Meble: sprzęty noszące ślady zużycia i starzenia. Romantyczne kredensy, komódki, stoliczki. Dodatki: stare obrusy, serwetki, lampy z abażurami, stare lustra w drewnianych ramach, dekoracje wykonane metodą decoupage. Paleta barw: pożółkłe biele, beże, błękity, blade róże.
Styl retro nawiązuje do wzornictwa lat sześćdziesiątych lub baroku. Meble: stylizowane, drewniane, zdobione lub tapicerowane. Dodatki: plakaty z lat 60., starodawne aparaty telefoniczne i odbiorniki radiowe, metalowe biurkowe lampy, ozdobna armatura, wzorzyste dywany i zasłony. Na podłogach parkiet, mozaika lub czarno-białe płytki. Paleta barw: od nasyconych pomarańczy, żółcieni i czerwieni, do szarości i beżu.
Styl glamour - połączenie klasyki i baroku w jednym. Luksusowo i błyszcząco. Meble: stylizowane tapicerowane fotele, komody, konsole, łóżka z pikowanymi zagłówkami, szklane stoły i stoliczki. Dodatki: porcelanowe wazony, kryształowe żyrandole, lustra w złotych lub srebrnych ramach, bogato zdobione poduszki, puzdra na biżuterię, eleganckie ramki na zdjęcia, bogato zdobione uchwyty do mebli i klamki. Kolory: biały, czarny, złoty, srebrny, beżowy, głęboki fiolet, czekoladowy, szary.
Styl marynistyczny czyli morski klimat we wnętrzach. Meble: proste i wygodne, najlepiej z naturalnego drewna lub bielone. Skrzynie i hamaki. Materiały: naturalne, bawełniane i płócienne tkaniny. Ponadto wiklina i juta. Tapety w szerokie pasy. Dodatki: latarenki, kosze z trawy morskiej, muszle, itp. Paleta barw: biel, granat, chłodny błękit, beż oraz czerwień w akcentach.
Styl prowansalski - inspirowany południem Francji. Sielsko, przytulnie i romantycznie. Meble: w różnym stylu (m.in. ludwikowskie), stare lub postarzane, z naturalnego drewna, krzesła i stoliki w stylu wiejskim lub z kutego metalu. Drewniana lub kamienna podłoga, przetarte ściany, belki sufitowe. Dodatki: zdobiona porcelana, świeże kwiaty w wazonach, ozdobne żyrandole, metalowe kwietniki zdobione w motywy roślinne oraz ceramiczne lub metalowe ramki na fotografie. Paleta barw: biel, słoneczna żółć, pastelowe róże, fiolety i błękity, oliwkowa zieleń oraz beż.
Która z doniczek/osłonek skradła wasze serce? Zdradzę wam, że ja dostałam wypieków na twarzy na widok meksykańskich doniczek z fajansu. Małe dzieła sztuki ludowej. Z racji swojej wysokiej ceny - niestety poza moim zasięgiem. Nic to, nie długo marzec, najlepsza pora na przesadzanie roślin doniczkowych. Buszujcie w sklepach i na stronach internetowych w poszukiwaniu doniczek idealnych. A później przesadzajcie swoje roślinki w świeżą ziemie, by rosły bujnie i obficie kwitły. Jak dobrać wielkość, kształt i rodzaj doniczki przeczytasz w części I "Doniczkowego zawrotu głowy".
ale piękności! Ten styl shaby chic to mój :) No i moja droga Twój blog bardzo mi się podoba bo ja lubię kwiateczki, staram się tworzyć swój mini ogród na balkonie :) Pozwolę sobie wpisać Ciebie na moją listę czytelniczą :) Miłego dnia :)
OdpowiedzUsuńBardzo miło mi będzie ciebie gościć. Nie ma to jak znaleźć pokrewną duszę :-)
OdpowiedzUsuńKlasyczny skandynawski - to moje typy :) Choć przyznam, że wczesniej nie słyszałam o stylu chic - z opisu może i gdzieś zasłyszałam,, jednak z nazwy tu po raz pierwszy się z nim spotkałam. :)
OdpowiedzUsuńA jednak :-) Tak zwany "sfatygowany szyk" jest dość popularny dzięki Decoupage i często mylony z vintage.
UsuńZainspirowałaś mnie! Właśnie urządzam swój pokój.
OdpowiedzUsuńMiło mi to słyszeć :-) Urządzenie to jest to, co lubię najbardziej, czy to we wnętrzach, czy w ogrodzie. Powodzenia :-)
UsuńPrzepiękne donice !
OdpowiedzUsuńZnam dobrze wszystkie style, oprócz boho :)
OdpowiedzUsuńA czy dobiera się też rośliny do doniczek? Mam na myśli, że np. paprocie lubią styl skandynawski, ale źle się "czują" w industrialnym - jest coś takiego?
W pewnym sensie tak właśnie jest. Również rośliny doniczkowe podlegają modą, ale jest to bardziej płynne. Na przykład palma królewska będzie pasowała zarówno do wnętrza w stylu skandynawskim (który bardzo lubi wszystko co naturalne) jeśli zostanie posadzona w białej prostej donicy, jak i do stylu kolonialnego, który lubi duże okazy roślin (duże liście), jeśli tylko będzie rosła w donicy z drewna lub osłonce np. wikliny.
OdpowiedzUsuńWitam i ja... a przybywam z rewizytą z grzebyczkowego świata lubię towarzystwo pokrewnych duszyczek, więc będę zaglądała... pozdrawiam Jola
OdpowiedzUsuńZawsze grzebyczkowy świat będzie mile widziany :-)
OdpowiedzUsuńOsobiście jestem fanką drewnianych doniczek ale te propozycje są też świetne, szczególnie styl skandynawski :)
OdpowiedzUsuń