niedziela, 15 stycznia 2017

Doniczkowy zawrót głowy - cz. I

Dziś zapraszam was na post o doniczkach. Podpowiem czym się kierować przy ich wyborze, biorąc pod uwagę preferencje roślin, tak by zapewnić im dobre warunki wzrostu. O aspekcie wizualnym (estetycznym) przeczytasz w II części "Doniczkowego zawrotu głowy", która niebawem ukaże się na blogu. Szykuję prawdziwą ucztę dla oczu. Ale wracając do tematu dzisiejszego wpisu...
Rośliną nie jest wszystko jedno w czym rosną, dlatego też należy zwracać uwagę na to, z jakiego materiału jest doniczka, jaki ma kształt i wielkość. Dla porządku wyjaśniam, że doniczka to naczynie z otworami w dnie, dzięki którym możliwy jest odpływ nadmiaru wody. Jeśli nie ma otworów - mamy do czynienia z osłonką na doniczkę. 


Przyjmuje się, że wielkość donicy powinna stanowić 1/3 wysokości rośliny, ale przede wszystkim wielkość pojemnika dobieramy do wielkości bryły korzeniowej. Młodych roślin nigdy nie sadzimy od razu do dużych doniczek, ponieważ ich system korzeniowy rozrośnie się zbyt mocno w stosunku do ich nadziemnej części. Nie sadzimy również roślin bezpośrednio do osłonek. Brak otworów w dnie naczynia to dla nich zabójstwo. Zalegająca woda spowoduje gnicie korzeni. 

Rodzaje pojemników do uprawy roślin:
rodzaje donic

1. ceramiczne /gliniane/ - są najbardziej odpowiednie dla roślin, gdyż dzięki porowatej strukturze przepuszczają powietrze do korzeni. Ta sama porowata struktura powoduję, że niestety szybciej z nich paruje woda i rośliny wymagają częstszego podlewania. Są ciężkie, więc stabilniejsze. Idealne dla dużych okazów roślin. Łatwo je stłuc.
2. z tworzyw sztucznych - tanie, lekkie, dostępne w ogromnym wyborze kolorów i kształtów. Często są mało eleganckie i dlatego najczęściej nakłada się na nie ozdobne osłonki. Poza tym plastik z którego są wykonane, jest mało wytrzymały i w niekorzystnych warunkach może ulegać odbarwieniu lub odkształceniu. Mają jednak kilka zalet, na przykład tę, że dłużej trzymają wilgoć. Poza tym, z uwagi na swoją lekkość, świetnie nadają się do transportowania roślin.
3. z technorattanu - występują jako osłonki i dobrze imitują naturalny rattan. Są odporne na czynniki atmosferyczne (m.in. promieniowanie UV) oraz na zniszczenia. Niestety są dość drogie ale za to zapewniają nowoczesny wygląd i są eleganckie. Świetnie prezentują się na tarasach i balkonach.
4. drewniane -  są idealne dla zwolenników naturalnych materiałów, wymagają jednak zabezpieczenia przed wilgocią odpowiednimi impregnatami. Wyjątek stanowią donice wykonane z drewna egzotycznego. Najczęściej dostępne są donice z kantówek i klepek drewnianych, co jest pewnym ograniczeniem jeśli chodzi o wybór form.
5. szklane -  występują w formie osłonek przeznaczonych dla storczyków. Dostępne w wersji matowej lub przezroczystej, i w sporej gamie kolorystycznej. Ładnie się prezentują w nowoczesnych wnętrzach. 
6. metalowe - lekkie i odporne na wilgoć. Zwykle są produkowane z aluminium lub ocynkowanej cienkiej stal. Stosuje się je w nowocześnie urządzonych wnętrzach, balkonach i tarasach. 
7. betonowe - do niedawna z betonu produkowano przede wszystkim duże i ciężkie donice przeznaczone do nasadzeń w ogrodach, parkach i zieleńcach. Ostatnio coraz częściej można już kupić betonowe doniczki przeznaczone dla roślin pokojowych. Taka betonowa doniczka świetnie będzie wyglądać we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym.
8. gabionowe - wykonane są z drucianych szkieletów, wypełnionych dowolnym materiałem dekoracyjnym, np.: kamieniem naturalnym, drewnem.  Druciana forma stanowi osłonkę dla właściwej donicy. Najczęściej wykorzystywane w ogrodach, na tarasach i nowoczesnych wnętrzach. Z uwagi na materiał użyty do wypełnienia - bardzo ciężkie.


homeklondike.org
Ok, skoro już coś niecoś wiemy o materiałach, z których produkowane są doniczki, to czas najwyższy napisać coś o ich kształtach. Jak wiemy rośliny mają różne systemy korzeniowe, wymagają tym samym pojemników różnej wielkości i kształtu. W długich i wąskich pojemnikach dobrze rośną róże, palmy, draceny i iglaki. W płytkich misach - rojniki, kaktusy, sukulenty czy bonsai. W doniczkach wiszących najlepiej prezentują się rośliny o zwisających pędach np. balkonowe, takie jak surfinie. To czy doniczka jest okrągła, kwadratowa czy prostokątna nie ma dla rośliny większego znaczenia. Może za to mieć znaczenie ze względu na miejsce, w którym będzie stała. Na wąskim balkonie, podłużne pojemniki typu skrzynki, na pewno mniej zajmą miejsca niż okrągłe doniczki. Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie donic, jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Jeśli planujemy na tarasie lub balkonie posadzić np. rośliny iglaste, musimy wybrać pojemniki z materiałów mrozoodpornych np. terakoty lub włókna szklanego. 

W tym miejscu zakończę część pierwszą. Mam nadzieję, że znaleźliście tu przydatne dla siebie informacje. Już dziś zapraszam was na ciąg dalszy wpisu o donicach, a konkretnie o ich walorach dekoracyjnych. Zaproponuję wam wiele doniczek do wyboru, ze szczególnym uwzględnieniem stylów wystroju wnętrz. Zatem do zobaczenia za tydzień. Będzie pięknie!

3 komentarze:

  1. Niektóre propozycje bardzo mi sie podobają :)Elegancko i gustownie

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze mi się podobały rosliny w donicach. Moja babcia zawsze tego pełno miała i wyglądało to pięknie. Ja niestety nawet kaktusa zajadę, więc nie ma sensu nic sadzić :/

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe propozycje doniczkowe :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i Twój komentarz. Postaram się odpowiedzieć Ci najszybciej, jak to możliwe. Tymczasem zapraszam do regularnego odwiedzania bloga. Rozgość się i czuj się jak u siebie. Monika