czwartek, 29 marca 2018

Niezbędnik ogrodnika # 5

ILUSTROWANY PORADNIK OGRODNICZY

BEZPŁATNE MATERIAŁY DO POBRANIA I WYDRUKU

W tym miesiącu jestem równie spóźniona co wiosna. Marzec praktycznie ma się już ku końcowi, a ja dopiero publikuję kolejną odsłonę Niezbędnika. W przeciwieństwie do wiosny mam jednak dobre wytłumaczenie. Uziemiło mnie przeziębienie i to skutecznie. Prawie dwa tygodnie wyjęte z życiorysu. No, ale już jestem. W piątej odsłonie Niezbędnika przygotowałam dla Was listę Prac ogrodowych do zrobienia w marcu oraz Terminy i zasady cięcia hortensji. Zapraszam do lektury i darmowego pobierania materiałów.
TERMINY I ZASADY CIĘCIA HORTENSJI

Hortensje niezmiennie od kilku lat cieszą się dużą popularnością i są bardzo często spotykanymi krzewami w naszych ogrodach. Cięcie jest podstawą formą pielęgnacji tych uroczych krzewów, a marzec to najlepszy miesiąc na przeprowadzenie tego zabiegu. Ja swoje hortensje bukietowe i drzewiaste już przycięłam.

Dlaczego warto ciąć na wiosnę hortensje bukietowe i drzewiaste? 

Dzięki cięciu uzyskamy większe kwiaty, a sam krzew będzie ładniejszy i foremniejszy w pokroju. Niecięte hortensje również zakwitną, ale ich kwiaty będą drobniejsze a sam krzew, z roku na rok, będzie po prostu wyższy. Jeśli chcemy cieszyć się dużymi kwiatostanami, to cięcie jest koniecznością. Nie tniemy natomiast hortensji ogrodowej i piennej. Tutaj czynności pielęgnacyjne właściwie ograniczają się tylko to usuwania przekwitłych kwiatostanów. Poniższą tabelę przygotowałam na podstawie artykułu autorstwa mgr inż. Joanny Sadowskiej pt. "Cięcie hortensji. Jak i kiedy przycinać hortensje?". 

kiedy przyciąć hortensje?
POBIERAM - TABELA IX

przeczytaj także: Niezbędnik ogrodnika # 1
przeczytaj także: Niezbędnik ogrodnika # 2

PRACE OGRODOWE W MARCU

Kolejna strona Niezbędnika to lista prac do wykonania w ogrodzie w marcu. W tym roku z racji ciągle niesprzyjającej aury większość tych czynności trzeba będzie wykonać w kwietniu. Tak też bywa. Nie stresujcie się, jeśli czegoś nie zdążycie zrobić w danym miesiącu. To pogoda tak naprawdę dyktuje nam co i kiedy możemy zrobić w ogrodzie. Żadne listy, choć pomocne, nie zastąpią w tej kwestii naszego zdrowego rozsądku. Zasady znacie. Kto chce klika i pobiera stronę do wydruku. 
co robimy w ogrodzie w marcu?
POBIERAM - TABELA X
przeczytaj także: Niezbędnik ogrodnika # 3
przeczytaj także: Niezbędnik ogrodnika # 4


Tych z Was, którzy są tu po raz pierwszy, informuję, że strony Niezbędnika stworzyłam w wygodnym formacie PDF i najlepiej drukować je na papierze w formacie A4. Nie krępujcie się i pobierajcie do woli. 

PS. Czy dołączyliście już do mnie na Facebooku i Instagramie? Jeśli nie, to serdecznie zapraszam. Zawsze będziecie mile widziani. 

4 komentarze:

  1. Moja mama mówi, że nie mam ręki do kwiatów. Zgadzam się z nią! Ale to nie znaczy, że nie mogę się trochę poduczyć ;) Super!

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, że udostępniasz takie darmowe informacje. Podeślę swojemu tacie :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i Twój komentarz. Postaram się odpowiedzieć Ci najszybciej, jak to możliwe. Tymczasem zapraszam do regularnego odwiedzania bloga. Rozgość się i czuj się jak u siebie. Monika