poniedziałek, 15 maja 2017

W cieniu żagla

źródło: unopiu.com
Uwielbiam żagle. I nie ma tu znaczenia, czy żagiel jest rozpięty nad tarasem/balkonem, w punkcie widokowym, jak na powyższym zdjęciu, w ogrodzie, gdzie brakuje cienia, czy też najzwyczajniej w świecie, nad samochodem. Lubię żagle za lekki, niebanalny wygląd, łatwość montażu, niewygórowaną cenę, możliwość szybkiego demontażu i... za możliwość prania w pralce! I wierzcie mi, bardzo żałuję, że nie mogę mieć takiego u siebie. Zarówno balkon, jak i weranda, są bowiem zadaszone, a w samym ogrodzie, z racji położenia na skraju zagajnika, wręcz brakuje słońca. A żagiel ma przede wszystkim chronić przed słońcem. Może również osłaniać przed deszczem. Wszystko zależy od tkaniny, z której został uszyty. Jeśli macie słoneczny ogród, w którym brakuje cienistego miejsca do wypoczynku, lub wasz taras latem osiąga temperaturę rozgrzanej na ogniu patelni, to taki "zacieniacz" rozpięty nad głową, będzie dla Was istnym wybawieniem. 

źródło: deavita.fr

Dlaczego żagiel?

Aby odpowiedzieć na to pytanie muszę, choć w kilku słowach, opowiedzieć Wam o innych sposobach zacieniania miejsc wypoczynku. Jestem przekonana, że po przeczytaniu poniższego tekstu, dojdziecie to podobnego wniosku co ja, a mianowicie, że żagiel w wielu przypadkach jest rozwiązaniem idealnym.

Najbardziej naturalnym sposobem na zapewnienie sobie cienia są oczywiście drzewa i ich rozłożyste korony. Niestety nie zawsze mamy miejsce na ich posadzenie. Często, rozmieszczenie budynków, nasadzeń i elementów małej architektury ogrodowej, nam to uniemożliwia. Poza tym, zanim takie drzewo urośnie i zacznie zapewniać odpowiedni cień, musi minąć ładnych kilkanaście lat. Lub kilka, pod warunkiem, że zakupimy i posadzimy od razu duże drzewo. Co, jak zapewne się domyślacie, nie będzie tanim rozwiązaniem.

Innym sposobem jest wybudowanie altany, pergoli lub pawilonu. Owszem, jeśli mamy tylko odpowiednio dużo miejsca w ogrodzie, dysponujemy sporym budżetem, to takie rozwiązanie będzie w sam raz. Zyskamy trwałą budowlę zapewniającą osłonę od słońca, deszczu oraz wiatru. Dobrze zaprojektowana altana lub pergola będzie również ciekawym elementem architektury w ogrodzie. 

Kolejnym sposobem na zapewnienie sobie cienia w ogrodzie lub na tarasie/balkonie jest parasol ogrodowy. To rozwiązanie ma kilka zalet, niestety obarczone jest też wadami. Niewątpliwą zaletą parasola jest jego mobilność. Możemy go rozłożyć, wtedy kiedy akurat jest nam najbardziej potrzebny. Będzie chronił nas przed promieniami słonecznymi i lekkim deszczykiem. Do wad parasola trzeba zaliczyć jego niewielką powierzchnię zacieniającą, która może okazać się w niektórych sytuacjach niewystarczająca oraz często brak stabilności. Zdarzają się przypadki przewrócenia się parasoli, poranienia ludzi, którzy pod nimi siedzieli, a nawet "odfrunięcia". Dlatego też, jeśli kiedyś zdecydujecie się na zakup parasola ogrodowego, pamiętajcie, by wybierać taki z mocnym pałąkiem, i solidną podstawą zapewniającą dużą stabilność.  

Następny sposobem jest markiza. Nie wykorzystamy jej w ogrodzie, ale na tarasie, jak najbardziej. Markiza z racji tego, że mocowana jest na stałe do ściany, jest dużo stabilniejszym rozwiązaniem niż parasol ogrodowy. Daje również większy cień. Ciekawą opcją (niestety bardzo kosztowną) są automatyczne markizy, z napędem elektrycznym. Można je rozłożyć przy użyciu pilota lub odpowiedniej aplikacji w smartphonie. Są też takie wyposażone dodatkowo w czujniki, dzięki którym, w przypadku silnych podmuchów wiatru, markiza sama automatycznie się złoży lub rozłoży, w przypadku wykrycia przez czujniki zwiększonej ilości promieni słonecznych. 

I na koniec, bohater dzisiejszego wpisu. Żagiel. Dostępny w kilku kształtach (trójkąt, kwadrat i prostokąt), wielu rozmiarach i kolorach. Możemy kupić produkt gotowy lub zamówić szyty na miarę. Stosunek ceny do otrzymanej powierzchni zacieniającej zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Ceny gotowych żagli zaczynają się bowiem od stu paru złotych i zależą oczywiście od rozmiaru i materiału, z którego zostały uszyte. Ciut droższe są tkaniny wodoodporne. Jeśli w miejscu, w którym chcemy rozpiąć żagiel, istnieje wiele punktów zaczepienia (ściany, drzewa, słupki), jego montaż nie przysporzy nam większych trudności. Jeśli nie chcemy lub nie możemy przymocować go do ścian budynku, będą potrzebne odpowiednie słupki (maszty) z kotwami, które należy zabetonować w podłożu. Takie maszty kupimy bez problemu razem z żaglem. Kolejną zaletą żagla, przemawiającą na jego korzyść, jest możliwość szybkiego demontażu. Ponadto po złożeniu nie zajmie dużo miejsca. Możemy wyprać go w pralce lub wyczyścić myjką ciśnieniową. Jest estetyczny i sami przyznacie bardzo urokliwy.

źródło: pinterest.com

Co jeszcze powinniście wiedzieć o żaglu przeciwsłonecznym?

  • Trójkątny żagiel cieniuje najsłabiej, ale wystarczy rozpiąć dwa, by to zmienić i uzyskać przy tym niepowtarzalny efekt wizualny. 
  • Pod żaglem nie można rozpalać grilla lub ogniska. Mogłoby się to skończyć katastrofalnie. 
  • Nie należy również rozwieszać go w miejscach, gdzie stale lub bardzo często wieją silne wiatry np. między dwoma budynkami. Grozi to rozerwaniem konstrukcji. 
  • Słońce cały dzień wędruje, dlatego też przed montażem i rozwieszeniem żagla należy ustalić kąt podania promieni słonecznych, tak by tkanina zapewniała nam optymalne zacienienie. 
  • Żagiel musi być odpowiednio naciągnięty. Jeśli zrobimy to za słabo, nasz żagiel będzie wyglądał nieestetycznie, a poza tym w zagłębieniach, które powstaną, zgromadzi się woda. 
  • Przy wyborze żagla należy kierować się również parametrami technicznymi tkaniny. Jeśli chcemy, aby żagiel dobrze chronił nas przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, musi być uszyty z trwałej i mocnej tkaniny, o odpowiednio wysokiej gramaturze, która powinna zatrzymywać min. 95% promieniowania UV. Żagle wodoodporne najczęściej szyte są z poliestru z powłoką PU (poliuretanową). Tkanina powinna być również odporna na pleśń. 
  • Najlepsze maszty to te wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Przy ich wyborze należy zwrócić również uwagę na łatwość ich montażu oraz rodzaj oferowanych elementów montażowych. 
  • Jeśli chcemy, żeby nasza żaglowa osłona długo nam służyła, wybierajmy te z najdłuższą gwarancją. Standardowa gwarancja na tego typu produkty wynosi 2 lata, ale są również producenci, którzy udzielają na swoje wyroby 5 lat gwarancji.

źródło: amazon.com
źródło: grinpojnt.pl
źródło: pinterst.com
Oferty sprzedaży żagli przeciwsłonecznych bez problemu znajdziecie w internecie. Zarówno w sklepach online, jaki i na portalach aukcyjnych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: żagiel przeciwsłoneczny lub wodoodporny, by wyświetliły się Wam dziesiątki ofert. Ha, kolejna zaleta! Łatwość dostępu i duży wybór.

I to by było na tyle. Mam nadzieję, że o niczym ważnym nie zapomniałam. I tak myślę sobie nieskromnie, że po lekturze mojego wpisu wielu z Was, zapała do żagli przeciwsłonecznych podobnym uwielbieniem jak ja. Mam rację? Pozdrawiam.

5 komentarzy:

  1. Żagiel to według mnie najbardziej estetyczna forma osłaniania się przed słońcem. Sama bazuję na parasolu, ale po przeczytaniu twojego wpisu, stwierdziłam, że zdecydowanie czas na zmianę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Żagiel! Stanowczo tak! Pięknie wygląda, niebenalny! No i... łatwy "w obsłudze" ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak kosmicznie wyglądają :) Niektóre bardzo ładnie komponują się z tłem. Fajna rzecz, można zastąpić tradycyjny parasol.

    OdpowiedzUsuń
  4. Żagiel świetnie komponuje się na twoim zdjęciach :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam żagle, na południowym tarasie też mam i powiem szczerze, że jest bardzo malowniczy....

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i Twój komentarz. Postaram się odpowiedzieć Ci najszybciej, jak to możliwe. Tymczasem zapraszam do regularnego odwiedzania bloga. Rozgość się i czuj się jak u siebie. Monika