sobota, 13 stycznia 2018

Mood board - przydatne narzędzie do planowania ogrodu

Mood board - co to takiego?

Tym którzy nie wiedzą, czym jest "mood board" wyjaśniam, że to nic innego, jak kolaż służący do prezentacji pewnych idei i pomysłów. To tablica nastroju, która w prosty sposób pozwala zaplanować np. kolorystykę wnętrza, dobór tkanin, mebli i dekoracji. Mood board nie jest niczym nowym. Od lat chętnie stosowany jest przez projektantów i dekoratorów wnętrz. Okazuje się, że taki kolaż z powodzeniem sprawdza się również, jako narzędzie do planowania przestrzeni wokół domu, w tym samego ogrodu i nasadzeń.

ogród, biało-zielona rabata, ogród minimalistyczny
tablica inspiracji do stworzenia ogrodu w stylu minimalistycznym w tonacji zielono-białej
- wykonałam ją w programie PhotoScape

Swoją pierwszą tablicę nastroju wykonałam w ubiegłym roku, kiedy to powzięłam decyzję o zmianie nasadzeń na wąskiej rabacie przy ogrodzeniu. Okazało się, że od strony technicznej jest to całkiem proste i nie wymaga umiejętności informatycznych lub manualnych na poziomie master. To ile czasu zajmie nam stworzenie kolażu, w dużej mierze zależy od nas samych, od naszej wyobraźni i wiedzy, którą posiadamy. Jest to bowiem proces twórczy, mający na celu uzyskanie konkretnego i zamierzonego efektu. Swoją tablicę tworzyłam ponad tydzień. Ciągle niezadowolona z rezultatu, nanosiłam kolejne poprawki, by dopracować wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Nie warto przyśpieszać tego procesu. Powiem więcej! Robienie przerw, nawet kilkudniowych, pozwala na złapanie odpowiedniego dystansu i spojrzenie na nasze dzieło "świeżym" okiem. Moment, w którym już nic nie będziemy chcieli zmienić, będzie oznaczał - ni mniej, ni więcej, że nasza tablica nastroju jest gotowa. 

Po co nam mood board?

Mówiąc krótko, by pomóc zwizualizować nasze pomysły. By wyeliminować wiele - czasami kosztownych - pomyłek już na etapie planowania. Spróbujcie, a sami się przekonacie, jak w znaczącym stopniu tablica nastroju, ułatwia "zobaczyć" nasze plany i zweryfikować wybory, które zamierzamy dokonać. Mało tego, konsekwentne trzymanie się ram wyznaczonych przez tablicę, pozwoli nam uniknąć wielu impulsywnych i nieprzemyślanych zakupów. Pozwali zaoszczędzić czas i pieniądze. 

dom w stylu nowoczesnym, pomysł na aranżację przestrzeni
przykładowy mood board dla aranżacji przestrzeni wokół domu w stylu nowoczesnym; obrazuje klimat, kolorystykę, materiały oraz elementy małej architektury - również powstał w programie PhotoScape

Od czego zacząć tworzenie tablicy nastroju?

Proponuję, aby tworzenie mood board'a rozpocząć od wyboru samej metody. Tablicę możemy stworzyć w tradycyjny sposób, wycinając zdjęcia z gazet i katalogów i umieszczając je na tablicy korkowej lub magnetycznej. Możemy również nasze wycinki przykleić bezpośrednio do czystej, białej karki papieru lub kartonu. Drugi sposób to użycie programów komputerowych. Od najprostszych jak edytor tekstu np. Word, darmowych programów do tworzenia grafik i kolaży (Canva, PhotoScape), lub tak zaawansowanych, jak Photoshop. Moja pierwsza tablica, o której już Wam wspomniałam, powstała w Wordzie, metodą kopiuj-wklej. Na potrzeby dzisiejszego wpisu mood board'y wykonałam w programie PhotoScape i Canva (polecam, banalnie proste). 

Kolejny etap tworzenia tablicy zależy od samego tematu. W przypadku, gdy chcemy zaplanować sobie przestrzeń wokół domu, a więc podjazd, ścieżki, murki, meble ogrodowe, oświetlenie zewnętrzne, ogrodzenie itd., bardzo ważne jest, aby na naszej tablicy w pierwszej kolejności znalazło się zdjęcie lub grafika naszego domu. Dlaczego? Otóż dom, a konkretnie styl, w jakim został lub zostanie wybudowany, materiały, które użyto lub użyje się do jego budowy, definiują nam całą resztę (otoczenie, małą architekturę, kolorystykę). Logiczne zatem jest umieszczenie na planszy, w pierwszej kolejności zdjęcia budynku. Kolejnym krokiem będzie dopasowywanie pozostałych elementów, które chcemy mieć na swojej działce, tak by były spójne kolorystycznie i utrzymane w jednej stylistyce. 

pomysł na rabatę, jeżówki, żurawki, krwawnik
tablica nastroju dla rabaty; inspiracją był kolor... marmolady 😉 - program Canva


A co jeśli chcemy zaplanować same nasadzenia? Tu też trzeba pod uwagę wziąć styla architektoniczny naszego domu, ponadto krajobraz okolicy, w której mieszamy. W końcu nasze ogrody nie kończą się na ogrodzeniu. Czy nie było by wspaniale, tak zaplanować swój ogród, by harmonizował z okolicą i stylistyką budynku mieszkalnego? Mając ultranowoczesny dom, raczej nie zaplanujesz sobie ogrodu w stylu wiejskim, prawda? Lub też mieszkając w starym, klimatycznym, drewnianym domu, nie zafundujesz sobie ogrodu w stylu pałacowym. Drugim ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy tworzeniu tablicy inspiracji dla nasadzeń, są warunki, jakie preferują same rośliny (nasłonecznienie, pH gleby, rodzaj ziemi, strefa klimatyczna). Proponuję Wam najpierw stworzyć sobie katalog (komputer) lub założyć teczkę na wycinki (metoda tradycyjna), do których będziecie dodawać zdjęcia rośliny na konkretne stanowiska, np. na miejsca słoneczne, o pH ziemi obojętnym i podłożu przepuszczalnym. I dopiero z takiego zbioru komponować swoje ogrody i rabaty marzeń.

taras w stylu Hampton, strefa relaksu
przykładowa tablica inspiracji dla tarasu (werandy) w stylu Hampton - program Canva


I jeszcze jedna, moim zdaniem, przydatna wskazówka. Mood board'y to nie tylko zbiór zdjęć, czy próbek materiałów. Warto umieszczać na nich również same słowa, które będą dla nas wskazówkami i zawężą nasze wybory. Przykładowo, jeśli chcemy zaplanować sobie ogród w stylu minimalistycznym, to na tablicy mogłyby znaleźć się następujące wyrazy i zwroty:
słowa, wyrazy, zwroty

Jak sami widzicie, tablice są proste, rozwijające i dla każdego. To często pierwszy krok w stronę bardziej świadomego planowania przestrzeni wokół siebie. Nie zwlekajcie więc zbyt długo i koniecznie spróbujcie. Mamy zimę i długie wieczory, które można spędzić kreatywnie - obmyślając i tworząc inspirujące i estetyczne plansze. Wiosną będą jak znalazł. Zatem do dzieła!

9 komentarzy:

 1. Ależ to jest świetny pomysł! :) Marzę póki co o ogrodzie, ale może... może... na pewno wtedy skorzystam z Twojego pomysłu na planowanie tej przestrzeni. :) Dzięki! Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu, tablice nastroju możesz wykorzystać nawet przy aranżacji balkonu. Dziękuję za odwiedziny i Twój komentarz. Życzę Ci również szybkiego zrealizowania marzenia o własnym ogrodzie.

   Usuń
 2. Na co dzień projektuję wnętrza, ale z ogrodem zawsze miała problem... rośliny, ich wymagania, przywidywanie wzrostu... było po za moim zasięgiem :) stoję własnie przed problemem związanym z aranżacją mojego ogrodu i szczerze - nie pomyślałam o mood board! dzięki za otwarcie oczu!

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam moodboardy. I dla siebie, i dla klientów. Poza tym, że są niesamowicie praktyczną pomocą w pokazaniu klimatu to często mogą same w sobie być doskonałą ozdobą pracowni czy gabinetu- stworzone na tablicach lub bezpośrednio na ścianach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję Moniko za dobry temat, muszę spróbować stworzyć swoją pierwszą tablicę. Zimą jest trochę więcej czasu i mam nadzieję, że dam radę...

  OdpowiedzUsuń
 5. Kasiu na pewno dasz radę, to nic trudnego, powiem więcej, to świetna zabawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie tworzyłam takiej tablicy, wszystko staram się ogarniać w głowie. Ogrodu nie mam, ale na pewno wykorzystam przy kolejnym remoncie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też do niedawna wszystko planowałam w głowie. I wiesz co? Nie zawsze byłam zadowolona z efektu końcowego. Zauważyłam, że odkąd stosuje tablice nastroju projektowanie wychodzi mi lepiej i bardziej jestem zadowolona z rezultatu jaki osiągam na końcu. Przy projektowaniu wnętrz, mood board jest wręcz nieodzowny. Szczerze Ci polecam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i Twój komentarz. Postaram się odpowiedzieć Ci najszybciej, jak to możliwe. Tymczasem zapraszam do regularnego odwiedzania bloga. Rozgość się i czuj się jak u siebie. Monika